https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/p%C5%BEe%C5%BE%C3%ADt4.jpg?itok=124EhU_A

Přizpůsobit se znamená přežít

Rezervace
Anotace

Životní podmínky se neustále mění. Jsme schopni držet krok se změnami prostředí a přizpůsobit se? A jakou roli má při přizpůsobování naše DNA? Mechanizmy spojené s DNA, genetikou a také epigenetikou výrazně ovlivňují náš osud. Podívejme se tedy společně na ty, které se podílely na přežití člověka v průběhu evoluce, ale také na ty, které ovlivňují naše přežití v každodenním životě. Čím se lišíme od současných primátů či jiných živočichů a co máme naopak společné? Co stojí za vznikem civilizačních chorob? Jak připravujeme své potomky na nebezpečí?

Průběh

V úvodu kurzu se budu věnovat struktuře DNA a její stabilitě. Pro přežití druhu je ale zásadní i její variabilita, jejímž zdrojem jsou například mutace. Na konkrétních příkladech vysvětlím, jakým způsobem mohou mutace pomoci živočišnému druhu přežít, tedy adaptovat se na podmínky prostředí. Mutace nejsou jediným zdrojem různorodosti vlastností živočichů, některé rozdíly jsou dány také například odlišnou expresí genů. Problematice epigenetiky, jakožto jednoho z prostředků pro naše přežití, se budu věnovat v poslední části kurzu. Popíši jednotlivé epigenetické mechanizmy a uvedu i konkrétní příklady.    

Délka

45 minut

Centrum polymerních materiálů

Další kurzy

  • Chemie
  • Biologie
  • Experiment
Současná věda je k alchymii velmi kritická. Lze na ni ale také nahlížet jako na předchůdkyni dnešní chemie a vědy obecně.
  • Biologie
  • Chemie
Změna klimatu, plasty, jedy,… Je to vážně tak zlé? Jak se vyvíjel vztah člověka a přírody a jak jsme se vlastně dostali tam, kde jsme dnes? A je z toho nějaká cesta ven a dál?
  • Chemie
  • Biologie
O lepku je v poslední době hodně slyšet. Je lepek opravdu zlo, které nás postupně zabíjí, nebo možné o něm říct i něco hezkého?