https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/IMG_7947_orez4.jpg?itok=DBL3Sd5F

Zaostřeno do vesmíru

Rezervace
Anotace

Až do poloviny 20. století jsme všechny informace o Vesmíru zjišťovali pomocí pozorování. Nejdříve pouhým okem a později dalekohledem. Od objevu dalekohledu uplynulo několik set let. Jak jsme za tu dobu původní vynález vylepšili? Co viděl astronom v 17. století a co může vidět dnes?

Průběh

Příběh začíná vynálezem dalekohledu na počátku 17. století a jeho zdokonalováním v dalších letech. Když čočkové dalekohledy v astronomii narazily na své limity, byly nahrazeny zrcadlovými dalekohledy. Ve druhé polovině 20. století narazily na své limity i zrcadlové dalekohledy a zdálo se, že šestimetrový dalekohled na Kavkaze nebude dlouho překonán. S nástupem rychlých a výkonných počítačů se objevily metody jako je aktivní optika a adaptivní optika, spolu s možností vynést dalekohledy mimo zemskou atmosféru. Vývoj dalekohledů je ilustrován obrázky Saturnu od jeho prvních pozorování Galileem, Cassinim a Huygensem v 17. století, až po snímky pořízené sondami Cassini-Huygens v roce 2017.

Délka

90 minut

Další informace

Přednáška navazuje na výuku optiky. Studenti si zopakují a rozšíří své znalosti o dalekohledech, dozví se zajímavosti z historie jejich používání a zdokonalování. Seznámí se i s metodami, pomocí kterých astronomie v posledních 30 letech učinila pokrok srovnatelný s několika předchozími staletími.

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Fyzika Technika
  • Experiment
Ve vědě bychom jen těžce hledali obor, ve kterém není nutné měřit. V minulosti na spoustu věcí stačily smysly, dnes jsme ale úplně jinde.
  • Fyzika Technika
Proč a jak se z původních drahých oděvů pořizovaných několikrát za život dospělo k hadříkům na jednu sezónu? Nahlédněme společně do historie odívání. 
  • Fyzika Technika
  • Experiment
Čas zastavit nedokážeme, ale s pomocí vysokorychlostní kamery si s ním můžeme hrát. Jak tyto kamery fungují?