https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/perpetuum%20%282%29_0.JPG?itok=7KvPpTmL

Perpetuum mobile

Rezervace
Anotace

Sestrojení stroje, který by nepotřeboval pro svůj chod zdroj energie, nebo by dokonale přeměňoval teplo na práci, je snem mnoha vynálezců. Nejdříve si vysvětlíme, že něco takového není možné a pak si dva takové stroje ukážeme a vysvětlíme si, jak fungují.

Průběh

Na začátku si řekneme něco o historii perpetua mobile, pak si vysvětlíme první a druhý zákon termodynamiky a k čemu je dobrý Carnotův cyklus. Řekneme si, v čem je slabina konspiračních teorií o tajených vynálezech perpetua mobile.

Experiment

V průběhu přednášky je studentům předveden Crookesův mlýnek a pijící čáp, jako stroje pracující zdánlivě bez dodávání energie. U obou experimentů je vysvětlen princip. U pijícího čápa je navíc vypočítán výkon a také předveden a diskutován rozdíl ve fungování podle toho, je-li pijící čáp napájen vodou, nebo lihem. Prostřednictvím YouTube videí jsou předvedena další perpetua mobile, u kterých studenti hledají záludnosti.

Délka

90 minut

Další informace

Kurz vhodně doplňuje středoškolské učivo fyziky (termika).

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Biologie
Pro některé moderní šlechtitelská metoda, pro jiné hrozba a hra člověka na Stvořitele. Jak složité jsou genetické manipulace a kam posouvají lidstvo?
  • Biologie
  • Chemie
Chiralita je vlastnost, kterou má spousta předmětů okolo nás, dokonce i většina molekul tvořících život na Zemi.
  • Biologie
Myslíte si, že rostliny odevzdaně rostou tam, kde jste je zasadili? Tak to se mýlíte.