https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/perpetuum%20%282%29_0.JPG?itok=7KvPpTmL

Perpetuum mobile

Rezervace
Anotace

Sestrojení stroje, který by nepotřeboval pro svůj chod zdroj energie, nebo by dokonale přeměňoval teplo na práci, je snem mnoha vynálezců. Nejdříve si vysvětlíme, že něco takového není možné a pak si dva takové stroje ukážeme a vysvětlíme si, jak fungují.

Průběh

Na začátku si řekneme něco o historii perpetua mobile, pak si vysvětlíme první a druhý zákon termodynamiky a k čemu je dobrý Carnotův cyklus. Řekneme si, v čem je slabina konspiračních teorií o tajených vynálezech perpetua mobile.

Experiment

V průběhu přednášky je studentům předveden Crookesův mlýnek a pijící čáp, jako stroje pracující zdánlivě bez dodávání energie. U obou experimentů je vysvětlen princip. U pijícího čápa je navíc vypočítán výkon a také předveden a diskutován rozdíl ve fungování podle toho, je-li pijící čáp napájen vodou, nebo lihem. Prostřednictvím YouTube videí jsou předvedena další perpetua mobile, u kterých studenti hledají záludnosti.

Délka

90 minut

Další informace

Kurz vhodně doplňuje středoškolské učivo fyziky (termika).

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Fyzika Technika
V současnosti telefon dokáže určit naši polohu s přesností na několik metrů. Jak ale našli cestu mořeplavci ve starověku?
  • Biologie
  • Chemie
Pro mnohé jsou polymery stále velká neznámá. A to i přesto, že jste jimi doslova obklopeni a setkáváme se s nimi v běžném životě neustále. Tak co jsou to ty polymery vlastně zač?
  • Chemie
  • Biologie
  • Fyzika Technika
  • Experiment
Vstáváme a usínáme ozářeni displeji mobilních telefonů. Bez umělého osvětlení si svět snad už ani neumíme představit. Co je to vůbec světlo a kde se bere?