https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/perpetuum%20%282%29_0.JPG?itok=7KvPpTmL

Perpetuum mobile

Rezervace
Anotace

Sestrojení stroje, který by nepotřeboval pro svůj chod zdroj energie, nebo by dokonale přeměňoval teplo na práci, je snem mnoha vynálezců. Nejdříve si vysvětlíme, že něco takového není možné a pak si dva takové stroje ukážeme a vysvětlíme si, jak fungují.

Průběh

Na začátku si řekneme něco o historii perpetua mobile, pak si vysvětlíme první a druhý zákon termodynamiky a k čemu je dobrý Carnotův cyklus. Řekneme si, v čem je slabina konspiračních teorií o tajených vynálezech perpetua mobile.

Experiment

V průběhu přednášky je studentům předveden Crookesův mlýnek a pijící čáp, jako stroje pracující zdánlivě bez dodávání energie. U obou experimentů je vysvětlen princip. U pijícího čápa je navíc vypočítán výkon a také předveden a diskutován rozdíl ve fungování podle toho, je-li pijící čáp napájen vodou, nebo lihem. Prostřednictvím YouTube videí jsou předvedena další perpetua mobile, u kterých studenti hledají záludnosti.

Délka

90 minut

Další informace

Kurz vhodně doplňuje středoškolské učivo fyziky (termika).

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Fyzika
Od objevu dalekohledu uplynulo několik set let. Co viděl astronom v 17. století a co může vidět dnes?
  • Fyzika
Fraktály jsou komplikované geometrické útvary, které fascinují vědce i umělce. Fraktální geometrie je geometrií reálného světa kolem nás.
  • Biologie
  • Fyzika
Chceme-li pochopit principy většiny přírodních jevů, neobejdeme se bez fyziky.