Esenciální oleje jsou těkavé vonné látky většinou rostlinného původu. Možná jste se s nimi setkali při různých aromaterapeutických procedurách, možná si je sami kupujete a doma používáte. Je ale dost pravděpodobné, že se s nimi potkáváte a ani o tom nevíte. Jsou totiž nedílnou součástí kosmetiky, parfémů, přípravků ústní hygieny, žvýkaček, ale i některých sladkostí a nápojů. Jak se esenciální oleje získávají? Jsou to opravdu „oleje“? Jaké je jejich chemické složení? Mají nějakou biologickou aktivitu nebo „jenom voní“? Tomu všemu se budeme věnovat v tomto chemickém a přesto voňavém kurzu.
Začneme něčím praktickým. Na úvod si společně otestujeme své nosy a využijeme k tomu, co jiného, než právě některé esenciální oleje. K tomu si samozřejmě řekneme, jak lze definovat esenciální olej a podíváme se i krapet do historie, která je v této oblasti hodně zajímavá. Pak už se budeme věnovat chemii těchto látek, základním složkám olejů a jejich chemické struktuře, názvosloví a stabilitě. V další části kurzu si povíme, z čeho a jak se silice získávají, vysvětlíme si princip parní destilace a podíváme se na průmyslové využití silic. Závěr bude patřit konkrétním olejům a jejich biologické aktivitě.
Posluchači si vyzkouší na vlastní nos různé silice a základní čisté látky, které jsou v éterických olejích obsaženy. Mohou také otestovat své čichové dovednosti v krátkém čichovém testu neznámých vzorků.
90 minut
Líbí se vám tento kurz?
Další kurzy
- Fyzika Technika
- Experiment
- Fyzika Technika
- Biologie
- Chemie