https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/Miony_0.jpg?itok=R3cYeDL-

Mlžná komora aneb jak vidět neviditelné

Rezervace
Anotace

Klasického chemika zajímají protony, neutrony a hlavně elektrony. Je to ale všechno? A jaké zdroje částic vůbec máme? Paradoxně odvratíme zrak od zkumavek a vzhlédneme do vesmíru, který je zdrojem kosmického záření neboli proudu rychle letících částic řítících se k Zemi rychlostí blížící se rychlosti světla. Ty se při styku s atmosférou rozloží na množství jiných částic, z nichž jsme si některé schopni detekovat pomocí mlžné komory, například takové miony z rodiny leptonů. Součástí workshopu bude sestavení mlžné komory a vysvětlení průběhu detekce.

Druhým zdrojem částic bude pak přirozená radioaktivita a radioaktivita thoriové svářečské elektrody, za jejíž pomoci se v mlžné komoře spustí částicová sprška alfa záření, která sestává z jader helia.

Částice jsou všude kolem nás, některé jsou známé jiné neznámé. V tomto kurzu si zkusíme některé z nich představit a tím se dotkneme vědy na té nejelementárnější úrovni.

Průběh

V tomto kurzu začneme trochou teorie, budu se věnovat těmto tématům:

- Jaké částice známe
- Kosmické záření
- Radioaktivita

Pak už přejdeme k zajímavějším praktickým věcem - sestavíme si mlžnou komoru a budeme pozorovat částice.

Experiment

Mlžná komora - pro tento experiment není ze strany střední školy potřeba nic zajistit

Délka

60 minut, 90 minut

Další kurzy

  • Chemie
  • Biologie
Je pravda, že cukr je bílý jed? Jsou biopotraviny zdravější? Jaké mýty o potravinách kolují a co je na nich pravdy?
  • Chemie
  • Biologie
  • Fyzika Technika
  • Experiment
Vstáváme a usínáme ozářeni displeji mobilních telefonů. Bez umělého osvětlení si svět snad už ani neumíme představit. Co je to vůbec světlo a kde se bere?
  • Fyzika Technika
Proč a jak se z původních drahých oděvů pořizovaných několikrát za život dospělo k hadříkům na jednu sezónu? Nahlédněme společně do historie odívání.