https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/dna_upr4_0.jpg?itok=u0-ybeOu

Po stopách DNA

Rezervace
Anotace

Když se řekne „DNA“, vybaví se nám zpravidla dvě základní charakteristiky této bezpochyby interesantní molekuly. Mám na mysli její význam jakožto nositelky genetické informace buněčných organismů, stejně jako skutečnost, že se jedná o elegantní molekulu s dvoušroubovicovým uspořádáním. V průběhu kurzu se přeneseme do 50. let minulého století a pokusíme se nahlédnout do mysli několika geniálních jedinců, kteří se klíčovou měrou podíleli na strukturní charakterizaci DNA. A že se jednalo o strastiplnou cestu, během níž došlo k nejednomu zásadnímu zvratu netřeba zdůrazňovat.

Průběh

Nejprve si představíme klíčové aktéry celého příběhu. Poté se společně vypravíme do 50. let minulého století a vydáme se po stopách Jamese D. Watsona, jehož osud zavál z Chicaga, přes Kodaň až do Cambridge, kde se potkal s podivínem jménem Francis Crick a jedno z nevětších tajemství té doby se začalo pomalu odkrývat. Rozluštění správné struktury DNA předcházela řada neúspěchů a omylů. Jednoho se dopustil také brilantní chemik jménem Linus Pauling. Kde udělal chybu? A jak je možné, že jej na ni nikdo neupozornil? Na to si pokusíme odpovědět ve druhé polovině přednášky. Naše povídání zakončíme udělováním Nobelových cen, které se odehrálo v roce 1964… a to bude teprve překvapení. :)

Délka

45 minut

Další informace

Kurz by mohl představovat vhodné doplnění středoškolského učiva chemie a biologie.

Další kurzy

  • Fyzika Technika
  • Experiment
Sestrojení stroje, který by nepotřeboval pro svůj chod zdroj energie, nebo by dokonale přeměňoval teplo na práci, je snem mnoha vynálezců.
  • Biologie
  • Experiment
Seznamte se s novinkami v jídelníčku. Entomofágie, aneb kulinářská magie spojená s ochutnáním jedlého hmyzu, dáte si?
  • Chemie
  • Biologie
Je pravda, že cukr je bílý jed? Jsou biopotraviny zdravější? Jaké mýty o potravinách kolují a co je na nich pravdy?