https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/IMG_1344.JPG?itok=fXo2gqRI

Geneticky modifikované organismy

Rezervace
Anotace

Pro některé moderní šlechtitelská metoda, pro jiné hrozba a hra člověka na Stvořitele. Metody práce s DNA zaznamenaly v posledních letech takový pokrok, že budeme brzy překvapeni, kde všude se s využitím těchto poznatků setkáme. DNA lze dnes izolovat v podstatě z jakéhokoli vzorku lidského, nebo přírodního materiálu. Získáme tak neobyčejně komplexní informaci o živém organismu. Genetické modifikace organismů vyvolávají řadu otázek a diskuzí a stávají se často předmětem kritiky či protestů. Jak jsme na tom v Česku, co se v oblasti GMO smí a co se nesmí? Jak složité jsou genové manipulace? Jsou bezpečné nebo bychom se měli bát?

Průběh

V úvodu kurzu se podíváme na současný stav legislativy týkající se geneticky modifikovaných organismů. Zjistíme, co je povoleno a co už je za hranicí zákona. V další části se budu věnovat metodám práce s DNA. Jak složité je zjistit nukleotidovou sekvenci konkrétního úseku DNA? Ukážu vám, že to, co bylo dříve výsadou draze vybavených laboratoří, je dnes relativně dostupné. Co to znamená pro nás? Pokusím se shrnout rizika a výhody současného stavu a nastíním možnosti, které věda má pro blízkou i vzdálenější budoucnost.

Délka

45 minut

Další informace

Obsah přednášky doplňuje středoškolské učivo předmětu Biologie (genetika, molekulární biologie, genové inženýrství).

Ústav inženýrství ochrany životního prostředí

Další kurzy

  • Chemie
  • Biologie
  • Experiment
Existují zdravé a nezdravé potraviny, nebo jen zdravé a nezdravé stravování?
  • Biologie
  • Chemie
Jsou plasty reálnou hrozbou pro životní prostředí? Co jsou to mikroplasty?
  • Fyzika Technika
Jak se vyvíjel fyzikální pohled na svět? Svět je jiný pokud jej popisujete kvantovou teorií. Platí i v mikrosvětě stejná pravidla?