https://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/orosen%C3%A1%20odm%C4%9Bna_0.JPG?itok=dzra0Q69

Kouzlo povrchů

Rezervace
Anotace

Slyšeli jste někdy o takzvaném efektu lotosového listu – „lotus leaf effect“? Jak vypadají povrchy v přírodě a jak je můžeme napodobovat v laboratoři? Jak se na povrchy věcí dívají fyzici, chemici nebo biologové? Fyzik Wolfgang Pauli tvrdil že: „Bůh stvořil hmotu, ale povrch jí dal ďábel.“  Vypadá to, že někdy je mnohem důležitější znát povrch sám než to, jak vypadá materiál uvnitř. Naprostou většinu dějů v přírodě totiž určují především interakce mezi materiály na jejich povrchu. V tomto kurzu se podíváme na povrch hodně zblízka, budou nás zajímat rozměry na úrovni mikro, nano a také v řádech velikosti atomů.

Průběh

V tomto kurzu se podíváme na to, jak vypadají povrchy v přírodě a jak je můžeme napodobovat v laboratoři. Zjistíme, jak je někdy mnohem důležitější znát povrch sám než to, jak vypadá materiál uvnitř, protože naprostou většinu dějů v přírodě určují především interakce mezi materiály na jejich povrchu. Budou nás zajímat rozměry na úrovni mikro, nano a také v řádech velikosti atomů.

Délka

90 minut

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Fyzika Technika
Jak se na různé povrchy dívají fyzici, chemici nebo biologové? Naprostou většinu dějů v přírodě určují především interakce probíhající na povrchu.
  • Fyzika Technika
  • Experiment
Ve vědě bychom jen těžce hledali obor, ve kterém není nutné měřit. V minulosti na spoustu věcí stačily smysly, dnes jsme ale úplně jinde.
  • Fyzika Technika
Jak se vyvíjel fyzikální pohled na svět? Svět je jiný pokud jej popisujete kvantovou teorií. Platí i v mikrosvětě stejná pravidla?