http://vedanaprani.cz/sites/default/files/styles/1920x1080/public/Dny%20byly%20se%C4%8Dteny%29%20%283%29_0.JPG?itok=yDz3vXfW

Historie kalendáře

Rezervace
Anotace

Kalendář slouží  k členění a orientaci v čase a jeho měření v měřítku dní a roků. Základními periodickými ději, na kterých je toto členění založeno je rotace Země, oběh Měsíce kolem Země a oběh Země kolem Slunce. Vzhledem k tomu, že oběh Měsíce kolem Země (synodický) trvá 29,531 dne a oběh Země kolem Slunce 365,2422 dne, není jednoduché skloubit tyto periody do přehledného systému. Při pozornějším pohledu objevíme v našem kalendáři řadu podivností a nelogičností, které si s sebou kalendář nese jako dědictví nejrůznějších vlivů, které vedly k jeho současné podobě. 

Průběh

Povíme si, jak začalo počítání času ve starověkých civilizacích, zjistíme, proč v roce 2012 nenastal podle mayského kalendáře novináři slibovaný konec světa, jak se počítá čas v židovském a islámském kalendáři. Ukážeme si, jak vznikal náš kalendář, jaké důvody vedly k tomu, že má únor jen 28 dní, o prázdninách po sobě následují dva dlouhé měsíce a december je dvanáctý měsíc, když decem je latinsky deset. A nakonec se seznámíme s pokusy o zavedení moderního kalendáře, jako byl francouzský nebo sovětský revoluční kalendář.

Délka

90 minut 

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Další kurzy

  • Biologie
Co nutí tažné ptáky urazit tisíce kilometrů? Jaké způsoby navigace používají? Jsou ptáci k migraci adaptováni?
  • Fyzika
Od objevu dalekohledu uplynulo několik set let. Co viděl astronom v 17. století a co může vidět dnes?
  • Fyzika
Staroměstský orloj denně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků Prahy. Defilující figurky apoštolů přitom představují tu nejméně zajímavou část.